Šiandien Delfi.lt straipsnyje “Atlyginimo nėra, tėvystės pašalpa pusinė, bet yra mokesčiai” aprašoma neįtikėtina istorija apie vyrą, kuris yra individualios įmonės (IĮ) savininkas ir šiuo metu yra tėvystės atostogose. Pagal galiojančius įstatymus, jis privalo mokėti įmokas “Sodrai” bent jau nuo minimalios algos, nesvarbu, ar jis tėvystės atostogose, ar dirba įmonėje. “Sodra” traktuoja šią situaciją taip, kad žmogus gauna pajamas ir todėl jam mokama sumažinto dydžio tėvystės pašalpa.
“Sodros” įmokų mokėti nereikėtų nebent tuo atveju, jeigu įmonė būtų laikinai sustabdžiusi veiklą. Tai yra švelniai tariant keista įstatymo nuostata – kodėl savininkui esant motinystės (tėvystės) atostogose, veiklą turėtų stabdyti visa įmonė? Įstatymo autoriai matyt daro prielaidą, kad jeigu žmogus yra tėvystės atostogose, o įmonė toliau veikia, tuomet jis neoficialiai toliau vadovauja įmonės veiklai. Svarbu ir tai, kad sustabdyti veiklą prasidėjus metams galima tik tuo atveju, jei IĮ šįmet nevykdė jokių sandorių (sprendimą leisti ar neleisti stabdyti veiklos mokesčių administratorius priimtų vietoj). Kitaip sustabdyti veiklą galima tik nuo 2011 m.
Manoma, kad IĮ savininkas būtinai dirba savo įmonėje, tačiau ši prielaida yra nepagrįsta. Yra atvejų, kai IĮ savininkai ne tik, kad nedirba savo įmonėse, bet dar ir turi darbo santykių kitur. Nepaisant to, kad įmokas “Sodrai” jie jau moka nuo savo atlyginimo, jie vis tiek privalo antrąkart mokėti “Sodrai” bent jau nuo minimalios algos.
Ypač nukenčia IĮ savininkai – pensininkai. Esame gavę graudų laišką iš pensininko, kurio IĮ merdi, bet sustabdyti veiklos jis negali. Kadangi jis yra dirbantis pensininkas, jam buvo mažinama pensija, bet skirtingai nuo darbo sutartis turinčių pensininkų, kuriems pensija mažėjo priklausomai nuo algos dydžios, visiems IĮ savininkams mokama tik pagrindinė pensijos dalis – 432 Lt bei priedas už stažą, jei žmogus tokį gauna. Iš šios sumos jis dar turi susimokėti privalomus “Sodros” ir PSD mokesčius – 300 Lt ir žmogui lieka vos 132 Lt.
Kodėl IĮ savininkas automatiškai prilyginamas jos darbuotojui? Todėl, kad jis negali turėti darbo sutarties savo įmonėje, todėl neturint tam pagrindo daroma prielaida, kad jis ten dirba. Kadangi atlyginimo jis negauna, dividendų taip pat nėra, lėšas IĮ savininkas gauna tik išsiimdamas jas iš įmonės. Dalis pajamų, o kartais ir visos pajamos, kurias jis išsiima yra jo kapitalo pajamos, tačiau jos yra apmokestinamos “Sodros” įmokomis (skirtingai nuo dividendų, kurie apmokestinami tik GPM). Valdžia neleidžia žmogui sudaryti darbo sutarties savo paties įmonėje ir todėl nežino, ar jis ten dirba ir jei taip, kiek uždirba. Pačios sukurtą problemą valdžia sprendžia ne tik apmokestindama visas žmogaus pajamas, bet ir liepdama mokėti mokestį net ir tuomet, kai žmogus pajamų negauna.
Ekspertizėje, kurioje teiktos pastabos dėl individualių įmonių apmokestinimo “Sodra” LLRI siūlė leisti individualių įmonių savininkams sudaryti darbo sutartį savo įmonėje, o kapitalo pajamos turėtų būti traktuojamos kaip dividendai ir būti neapmokestinamos “Sodros” įmokomis ir sveikatos draudimo mokesčiu. Šiam pasiūlymui Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nepritarė. Argumentuojama, kad žmogus negali pats su savimi sudaryti darbo sutarties, tačiau jeigu UAB’e yra tik vienas akcininkas, jis gali save paskirti UAB’o direktoriumi.
Blogėjančia apmokestinimo tvarka nepatenkinti IĮ savininkai. Dar pernai, galiojus kitai tvarkai smarkiai sumenko “Sodra” apdraustų IĮ savininkų skaičius – nuo 21 000 2008 m. iki 6 900 pernai.
Galų gale pralošia pati “Sodra”, nes vietoje svajonių apie gausesnes pajamas dviem trečdaliais sumažėjo mokėtojų skaičius, sumažėjo ir surinkti pinigai. Planuota, kad 2009 m. pajamos iš savarankiškai dirbančių asmenų (tai apima ne tik IĮ savininkus, bet ir individualia veikla užsiimančius asmenis) išaugs 23 proc., o jos krito 29 proc. Jau seniai laikas pripažinti, kad svajonės buvo nerealios ir keisti apmokestinimą, kitaip užsisvajojusiajai gresia likti prie suskilusios geldos.