V. Žukauskas: Kiek sumokame mokesčių? (0)

 

2Turiu nuojautą, jog žmonės išties nežino, kiek mokesčių sumoka. Tai paradoksalu, nes atrodo, jog atiduodant dalį to, ką sukuriame,mažų mažiausiai turėtume žinoti, kokia didelė ši dalis (nemažiau svarbu ir tai, kaip ir kieno ji vartoj. O ji išties didesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Panagrinėkime darbo užmokesčio atvejį. Skirtumas tarp to, kas parašyta darbo sutartyje (darbo užmokestis „ant popieriaus“) ir ką realiai gauname „į rankas“, nėra viskas, ką sumokame valstybei. Sumokame kur kas daugiau.

Taip yra todėl, jog egzistuoja ne tik taip vadinami iš darbo užmokesčio išskaičiuojami mokesčiai (tokie kaip gyventojų pajamų mokestis (15 %, privalomas sveikatos draudimas (6%), darbuotojo Sodros dalis (3%)), kurie yra išskaičiuojami iš darbo užmokesčio „ant popieriaus“, o likusi dalis pervedama darbuotojui „į rankas“.

Kita dalis valstybei sumokamų pinigų yra taip vadinami priskaičiuojami mokesčiai (tokie kaip darbuotojo Sodros dalis 27,98%, privalomas sveikatos draudimas (3%) ir įmokos į garantinį fondą (0,02%)), kurie taip pat skaičiuojami nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, ir nors nėra minusuojami skaičiuojant darbo užmokestį „į rankas“, tačiau darbdavio yra sumokami.

Darbdaviui iš esmės nėra didelio skirtumo, ar išskaičiuojamais ar priskaičiuojamais mokesčiais jis sumoka už darbuotoją, jam tai yra darbo vietos kaina. Kitaip sakant, jam juk visvien, ar visą šią sumą mokėti darbuotojui, ar pusė jos darbuotojui, o kitą pusę – valstybei. Taigi, tiek darbo užmokestis „į rankas“, tiek iš jo išskaičiuojamai mokesčiai, tiek prie jo priskaičiuojami mokesčiai yra mūsų pajamos.

Štai grafikas iliustracijai (labai mėgstu grafikus):

1

Horizontalioje ašyje pavaizduotas atlyginimas „ant popieriaus“, o vertikalioje ašyje kairėje pavaizduota, kiek iš to atlyginimo „ant popieriaus“ gauname „į rankas“ ir kiek iš viso (su išskaičiuojamais ir priskaičiuojamais) sumokame mokesčių. Dar vertikalioje ašyje dešinėje paskaičiavau, kurią dalį visų savo pajamų (kaip apibrėžėme pastraipoje prieš tai) sudaro mokesčiai. Rezultatas toks: priklausomai nuo atlyginimo, mokesčiams sumokame nuo 35 iki 42 proc. savo pajamų. Ir tai tik tiems mokesčiams, kuriuos sumokame gaudami atlyginimą. Pridėję PVM, akcizus ir kt., gautume, jog sumokame daugiau nei puse savo pajamų.

Jei tik žmonės žinotų atotrūkį tarp to, kiek uždirba ir kiek gauna „į rankas“, išnaudotojais pradėtų vadint ne darbdavius, o valdžią. Deja kai blogai, tai spaustis turi ne valdžia, mažindama mokesčius (atv., ji juos tik didina), o darbdavys mažindamas atlyginimą. Gal iš čia ir kyla mintys apie darbdavius „išnaudotojus“, kai tikrų išnaudotojų reiktų ieškoti ne čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × 4 =