Ž. Šilėnas: Kuomet liberalizmas, lemputės ir kova su klimato kaita žengia koja kojon (0)

Jei prisimenate, ES sklando idėja uždrausti kaitrines lemputes, kurios, ES nuomone, nepakankamai efektyviai naudoja elektros energiją ir tokiu būdu prisideda prie globalinio atšilimo ir kitų negerų dalykų. Be abejo uždraudus kaitrines lemputes, fluorascencinės liktų kaip realiausia alternatyva buitiniams vartotojams. Visa bėda – jos kainuoja ženkliai daugiau nei įprastos
lemputės.

Turint galvoje ES religinį pasišventimą kovoti su klimato kaita, visiškai nesuprantama, kaip tuo pat metu toleruotini 66 proc. dydžio apsauginiai tarifai importuojamoms fluorascencinėms lemputėms iš Kinijos. Juk, atrodo, šių lempučių kainos mažėjimu ES turėtų būti suinteresuota labiausiai, nes tai leistų pasiekti ES užsibrėžtų tikslų.

Be to nemaža dalis pačios ES lempučių gamintojų yra iškėlę gamybą į Kiniją, tad apsauginiai muitai ir jiems patiems turi neigiamų pasekmių. Netgi Vokietijos gamintojas Osram, kuris pasisako už apsaugines priemones, dalį produkcijos gamina toje pačioje Kinijoje, taigi apsauginių muitų sumažinimas bendrai būtų naudingas ir gamintojams. Aišku atskirais atvejais būtų ir išlošusių, ir pralošusių, tačiau, jei neklystu, ekonominės politikos tikslo prioritetas yra bendros, o ne konkrečios įmonės, gerovės užtikrinimas.

Šnekant plačiau, pati dempingo sąvoka – pardavinėti už mažesnę kainą nei kainuoja pagaminti – yra kaštų vertės teorijos mąstymo išdava. Tačiau rinkoje kainą nustato ne produkto pagaminimo kaštai, o paklausa ir pasiūla. Jei, tarkim, aš vietoje to, kad „bloginčiau“ pradėčiau siūti kelnes ir dėl savo nemokėjimo tam sunaudočiau daug laiko ir medžiagų, abejoju, ar kas už jas mokėtų tiek, kiek man jas kainavo pagaminti (tiesa pasakius, abejoju ar jas kas nors apskritai pirktų).

Šis atvejis – viena iš labai retų situacijų, kuomet ES įsikišimas turėtų tiek teigiamų ekonominių, tiek gamtosauginių pasekmių. Be
abejo, reikia prisiminti, kad ši įsikišimas būtų ankstesnio įsikišimo (apsauginių muitų įvedimo) panaikinimas, dar kartą patvirtinantis, kad geriausia būtų buvę iš vis nedaryti nieko. Tad ES turėtų panaikinti muitus fluorascencinėms lemputėms. Jei ne dėl liberalių ekonominių idėjų teisingumo, tai bent dėl savo afišuojamos kovos su klimato kaita.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

sixteen + five =