Ž. Šilėnas: Laisvų mainų naudos iliustracija – kraujas už pinigus (0)

Vakar ryte per „Labo Ryto“ apžvalgą girdėjau, kad esą padaugėjo už pinigus kraujo duodančių žmonių. Sakoma, kad net ir tas 40 Lt, kuriuos gauna žmogus už kraują, padeda išgyventi darbo netekusiems žmonėms.

Tema, o juo labiau – situacija – ne iš gražiųjų (bent jau iš pirmo žvilgsnio). Garantuoju,kad didžiajai daugumai žmonių,situacija, kuomet kažkas duoda kraujo už pinigus arba yra priverstas duoti kraujo už pinigus, atrodo kone pasibaisėtina. Manau, ne vienas pagalvojo: „dagyvenome*“, arba: „štai jums ir nepriklausoma Lietuva“.

Kaip bebūtų, ši situacija gerai parodo savanoriškų mainų naudą kiekvienai juose dalyvaujančiai šaliai. Kitaip tariant, dėl mainų
kiekviena pusė gauna tai, ko jai trūksta: kraujo bankui – kraujo, kraujo donorui – pinigų. Manau, niekas neprieštaraus, kad šie mainai vyksta savanoriškai. Be to, kur jau kur, bet kraujo donorystės centre, donorui (pardavėjui) yra gerai paaiškinama, kokį poveikį organizmui turi kraujo davimas, kaip elgtis davus kraujo. Todėl (ir ne tik todėl) informacijos asimetrijos problema, kuria kaltinama laisva rinka, čia yra maksimaliai išspręsta. Galų gale, jei neklystu, kraujo negalima duoti dažniau nei dvi savaites, todėl vedamas registras etc.  Kitaip tariant, imamasi visų priemonių, kad kraujo davimas (už dyką ar už pinigus) donorui / pardavėjui neatneštų žalos.

Labai norint, čia galima pradėti smarkiai ir daug ginčytis, kad čia nėra laisvi mainai, tačiau, manau, niekas nepaneigs, kas šie mainai yra savanoriški, t.y. nepriverstiniai. O čia paaiškėja sena tiesa, kad savanoriški mainai yra naudingi abejoms juose dalyvaujančioms pusėms (ir tokiuose mainuose visai nesvarbu, ar kiekviena pusė gauna po lygiai naudos).

Prieš baisintis tokiais mainais ar „tokia ekonomika“, reikia prisiminti, kad tokie ekonominiai sprendimai atsiranda renkantis tarp mažesnės blogybės (arba didesnės naudos). Kitaip tariant, „baisi“ yra situacija, kurioje atsiduria žmogus, kuris pardavinėja kraują, tam, kad nusipirktų maisto, o ne ekonominė logika, kuria jis vadovaujasi. Ekonominė logika, racionalus veiksmas ir laisvi mainai jam leidžia pagerina žmogaus prastą situaciją daug labiau, nei potencialus besipiktinančiųjų choras.

____

* Žinau, kad priešdėlis „da-“ nevartotinas. Bet nepaisant to,kasdienėje kalboje jo vis tiek apstu.

P.S. Na, kaip dabar šriftas :)?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

one × 4 =