Ž. Šilėnas: Mokesčių mokėtojų pinigais apmokamas turizmas – žmogaus teisė? (0)

Kai jau atrodo, kad Briuselis išsėmė visus keistumo aruodus, ES ima ir nustebina naujaišmintimi. Nesu įsitikinęs, ar oficialus tekstas iš tikro skelbia atostogas žmogaus teise, bet jei taip būtų paskelbta, tai didesnio pasityčiojimo ir žmogaus teisių koncepcijos devalvavimo net nesugalvosi.

Žinoma, kai kurie vietinės ir ES valdžios atstovai teisę atostogauti mokesčių mokėtojų pinigais jau seniai realizavo. Tad, gali būti, kad šis gerumo gestas yra įkvėptas jų asmeninių patirčių.

Juokai juokais, tačiau, ketinimai subsidijuoti turizmą ne sezono metu yra tikri. Tai yra ne kas kita, kaip mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas.

Turizmas, dažniausiai, yra sezoninis užsiėmimas. Vienur turizmo sezonas yra vasarą, kitur žiemą ir t.t. Paversti turizmą nesezonine industrija yra panašu į slidinėjimo kurorto avantiūrą Dubajuje (kas, beje, iš tikro vyksta), žiemos olimpinių žaidinių rengimą tropikuose (kas irgi vyksta). Taigi, išleidus daug pinigų galima kad ir gyventi po vandeniu. Bet tai nereiškia, kad tuo tikslu reikia švaistyti mokesčių mokėtojų pinigus.

Tos vietos, kurios turi ką pasiūlyti ištisus metus, tą jau seniai daro (pvz., Las Vegas) ir be ES iniciatyvų.

Teiginiai, kad subsidijoms išleistas 1 euras atnešė 1,6 euro pajamų (jei taip iš tikro buvo) niekaip neįrodo, projekto ekonominio pagrįstumo. Tas 0,6 Euro turėjo būti paimtas iš asmens pajamų arba santaupų. O tai reiškia, kad žmogus 0,6 Euro padidino savo išlaidas turizmui ir atitinkamai sumažino savo išlaidas kitoms prekėms. Arba vietoje to, kad puodelį kavos pirktų savo šalyje, puodelį kavos pirko šalyje, kurioje atostogavo. Taigi, net ir pačiu optimistiškiausiu požiūriu ši programa turizmui padės tik kitų ūkio šakų sąskaita (arba vienų šalių ekonomikoms kitų šalių sąskaita).

Ir galiausiai keletas praktinių pastebėjimų. Programa be kita ko yra skirta turintiems finansinių sunkumų. Spėju, kad, „turintiems finansinių sunkumų” yra kitų prioritetų, nei atostogos. O jei prioritetas vis dėlto atostogos, tai „finansiniai sunkumai” yra labiau įsivaizduojami, o ne tikri. Na, o žmonėms nuo 18 iki 25 metų (kiti programos dalyviai) turėtų rūpėti karjera, o ne mokesčių mokėtojų pinigais subsidijuojamos atostogos. Jei nerūpi, tai jokios atostogos čia nepadės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

thirteen + 13 =