K. Leontjeva. Kokios partijos naikino pensijų kaupimą? (0)

Prieš LR Seimo rinkimus įprasta analizuoti politinių partijų rinkiminių programų nuostatas, o LLRI nutarė įvertinti ir partijų darbus. Visą analitinę medžiagą ir partųjų įvertinimą galite parsisiųsti čia, o šiame blog’o įraše noriu panagrinėti konkrečią temą – pensijų kaupimo naikinimą.

Dėl ekonominio sunkmečio viešiesiems finansams atsidūrus blogoje padėtyje ir ieškant būdų sutaupyti, pervedimai į gyventojų asmenines sąskaitas buvo klaidingai prilyginti „Sodros” išlaidoms, o ne tarpininkavimui pervedant lėšas kaupimui, ir sumažinti. Gelbėjant „Sodros” sistemą, pensijų kaupimo įmokos tarifas buvo sumažintas tris kartus. Pensijų kaupimo apimčių sumažinimas neišgelbėjo „Sodros” fondo biudžeto nuo deficito ir augančios skolos (šiuo metu ji sudaro apie 10,5 mlrd. litų), o tik sumažino žmonių ateities pensijas, pakirto pensijų sistemos reformą ir gyventojų pasitikėjimą dėl įstatymais įtvirtintų pažadų vykdymo.

Analizavome balsavimų dėl trijų pensijų kaupimo įmokos tarifo mažinimų rezultatus:
 Pensijų kaupimo įmokos sumažinimas nuo 5,5 iki 3 proc. nuo 2009 m. sausio 1 d.;
 Pensijų kaupimo įmokos sumažinimas nuo 3 iki 2 proc. nuo 2009 m. liepos 1 d.;
 Pensijų kaupimo įmokos sumažinimas nuo 2 iki 1,5 proc. nuo 2012 m. sausio 1 d.

Kas balsavo už gyventojų sotesnę senatvę pakirtusį pensijų kaupimo sunaikinimą, o kas – prieš? Rezultatai matyti šiame grafike, kur žingsniai atgal nurodo kaupimo naikinimą, o žingsniai į priekį – balsavimą prieš jį:

pensiju kaupimas

Kaip matyti, žalingus pensijų kaupimą naikinančius sprendimus priėmė trys partijos: Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis (LS) ir Liberalų centro sąjunga (LiCS). Trys partijos – Tvarka ir teisingumas (TT), Darbo partija (DP) ir Krikščionių partija (KP) – nei prisidėjo, nei prieštaravo. Tik viena partija – Lietuvos socialdemokratų partija – tam prieštaravo. Grafike pateikti apibendrinti trijų balsavimų rezultatai, tačiau priimant kiekvieną sprendimą partijų frakcijų balsavimai kiek išskyrė ir buvo tokie:

Balsavimas pirmą kartą mažinant pensijų kaupimo įmoką:

Partija Prieš Susilaikė Nedalyvavo
Darbo partijos frakcija 3 3 1 3
Liberalų ir centro sąjungos frakcija 3 3 0 2
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija 0 6 7 12
Liberalų sąjūdžio frakcija 11 0 0 0
Tvarkos ir teisingumo frakcija 7 5 2 3
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija 41 1 0 3

 

Kaip matyti, pirmą kartą mažinant pensijų kaupimo įmoką “prieš” balsavo visų frakcijų atstovai, išskyrus Liberalų sąjūdį. Štai kas padarė balsavo “prieš”, padarydami herojišką sprendimą ir nusipelnydami pensijai kaupiančių gyventojų pagarbos: Vytenis Povilas Andriukaitis (LSDP), Zigmantas Balčytis (LSDP), Virginija Baltraitienė (DP), Vilija Blinkevičiūtė (LSDP), Algimantas Dumbrava (TT), Vytautas Gapšys (DP), Loreta Graužinienė (DP), Česlovas Juršėnas (LSDP), a.a. Justinas Karosas (LSDP), Kęstas Komskis (TT), Jonas Liesys (LiCS), Kęstutis Masiulis (TS-LKD), Andrius Mazuronis (TT), Valentinas Mazuronis (TT), Artūras Melianas (LiCS), Rimas Antanas Ručys (TT), Rimantas Sinkevičius (LSDP), Irena Šiaulienė (LSDP), Žilvinas Šilgalis (LiCS), Artūras Zuokas (LiCS).

Didelis “prieš” balsavusių socialdemokratų skaičius neturėtų stebinti – labai tikėtina, kad jie stengėsi išsaugoti savo pačių pradėtą pensijų reformą, kurią į valdžią atėję dešinieji visiškai netikėtai nutarė atšaukti.

Balsavimas antrą kartą mažinant pensijų kaupimo įmoką:

Partija Prieš Susilaikė Nedalyvavo
Darbo partijos frakcija 0 0 0 10
Liberalų ir centro sąjungos frakcija 5 0 0 3
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija 0 0 0 25
Liberalų sąjūdžio frakcija 8 0 0 3
Tvarkos ir teisingumo frakcija 0 0 0 17
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija 38 0 0 7

 

Net trijų partijų (DP, LSDP, TT) frakcijų nariai visiškai nedalyvavimo balsavime, o tai galėjo išreikšti nepritarimą, tačiau kadangi galutinai nežinome, kaip jie būtų balsavę, pagal mūsų metodologiją nedalyvavimą – kaip ir susilaikymą vertinome 0 balų (už balsavimą prieš davėme +10 balų, balsavimą už –10 balų). Reikia pastebėti, kad kartu su šiuo įstatymu buvo priimami ir kiti, pavyzdžiui, mažinantys ligos pašalpą.

Balsavimas trečią kartą mažinant pensijų kaupimo įmoką:

Partija Prieš Susilaikė Nedalyvavo
Darbo partijos frakcija 0 0 0 10
Liberalų ir centro sąjungos frakcija 12 0 1 0
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija 0 0 0 23
Liberalų sąjūdžio frakcija 11 0 0 1
Tvarkos ir teisingumo frakcija 0 0 0 17
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija 44 0 0 2
Krikščionių partija 0 0 0 8

 

Vėlgi, trijų partijų (DP, LSDP, TT) frakcijų nariai nedalyvavo balsavime. Šįkart buvo balsuojama tik dėl pensijų kaupimo įmokos sumažinimo, nebuvo jokių kitų įstatymų pakeitimų (kaip ir balsuojant pirmą kartą), todėl matome, kad jie nepritarė kaupimo naikinimui.

Turime paradoksalią situaciją, kuomet už pensijų kaupimo naikinimą balsavusios partijos teigia norinčios jį stiprinti: Liberalų sąjūdis ir Liberalų ir centro sąjunga žada atstatyti sumažintą tarifą (kurį patys ir sumažino), o Tėvynės sąjunga pateikė savotišką pensijų kaupimo “skatinimo” viziją, kurią įgyvendinus kaupimo dalyvių neabejotinai sumažės (todėl vargu ar leistina tai vadinti “skatinimu”…). Naujai konservatorių vizijai, pagal kurią kaupimui gyventojai turės papildomai prisidėti iš savo lėšų (taip vadinama 2+2+2 sistema, apie kurią rašiau čia ir čia) pritarė ir LS, ir LiCS.

Pensijų kaupimo modelį norima iš pamatų pakeisti bijant, kad ateis “nauja bloga valdžia”, kuri pensijų kaupimą visiškai sunaikins. Tačiau politikų balsavimai rodo, kad kalbos yra viena, o balsavimas – kas kita. Balsavimo dėl pensijų kaupimo įmokos rezultatai bent jau manęs negąsdina, kad LSDP, DP ir TT “užnulins” kaupimą; socialdemokratai turės progą “atkovoti” savo pradėtą reformą ir ją tęsti. O bijodami “blogesnės valdžios” ir paskubomis įgyvendinami kaupimo reformos reformą, TS-LKD, LS ir LiCS užbaigs ką pradėjo 2008 m. pabaigoje – visiškai sužlugdys pensijų kaupimą. Iš blogos valdžios baimės galima padaryti dar blogesnį sprendimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2 × three =