Šią savaitę į Vilniaus apygardos teismą kreipėsi pirmasis pilietis, privačiai kaupiantis pensiją ir reikalaujantis uždrausti mažinti į pensijų fondus pervedamų įmokų dalį. Šis pilietis – ekonomikos mokslų daktaras Marijus Keršys; jo bloge galite pasiskaityti jo laiškus Seimo nariams, raginant juos kreiptis į Konstitucinį teismą dėl jau sumažintų pervedimų bei kelių Seimo narių atsakymus/atsirašinėjimus. Nuoširdžiai linkiu p. Marijui sėkmės! Tikėkimės, jau greitai jis nebebus vienintelis karys lauke, o jo gretas papildys vis daugiau būsimų pensininkų.
Dar viena naujiena dėl pensijų fondų, šįkart iš užsienio. Tarptautinis valiutos fondas įspėjo Kroatiją, kad ši nekeistų savo pensijos antrosios pakopos sistemos. Kaip pranešama, kovo mėnesį Kroatijos premjeras apibūdino privalomą antrąją pakopą kaip „nesėkmę” ir netgi užsiminė, kad gali būti leista grįžti į pirmosios pakopos valstybinę sistemą. Virš pensijų fondų Kroatijoje tvyranti nežinia labai netgi primena Lietuvoje plevenančią nežinią, pasisakymus, jog „pensijų fondai nepadarė savo namų darbų” arba „nieko doro nenuveikė”, raginimus įteisinti sugrįžimą į „Sodrą”.
TVF receptas, kaip padidinti pensijų fondų sukauptų portfelių vertę – didinti bendrus įmokų tarifus, tuo pačiu didinant į pensijų fondus pervedamų įmokų dalį. Be to, Kroatijai taip pat siūloma susitvarkyti valstybinę pay-as-you-go sistemą, kad būtų užtikrintas pastarosios patvarumas.
Lietuvoje galiojantis pensijų draudimo tarifas jau yra aukštas (26,3 proc., kai Kroatijoje – 20 proc.), tad bendro tarifo didinti nereiktų. Reikia didinti – arba bent jau nemažinti! – į kaupiamąsias būsimų pensininkų sąskaitas pervedamų įmokų dalį. Dabar siūlomas įmokų dalies mažinimas reikš, kad būsimų pensininkų praradimai po 40 metų sieks 12,6 milijardus litų! Šis skaičius per daug didelis ir per daug reikšmingas visiems būsimiems pensininkams ir jų ateities gyvenimo kokybei, kad į siūlomą mažinimą galima būtų atsainiai žiūrėti tik kaip į laikiną ir daug žalos nepadarysiančią priemonę.