R. Senavaitis. Kas, jei ne valdžia, tave saugiai perves per gatvę? (0)

salmelisPažvelgus į šiemetinius valdžios atstovų darbus atrodo, kad jų prioritetai yra ne kova su aukštu nedarbu ir korupcija, ne byrančios pensijų sistemos lopymas ir net ne krašto apsauga, bet noras apsaugoti mus nuo mūsų pačių neatsargumo ir jo pasekmių.

Paskutinėmis savaitėmis plačiai nuskambėjo siūlymas uždrausti naudotis mobiliuoju telefonu einant per perėją. Nors šį projektą pasiūlęs Seimo narys teisinosi tik norėjęs atkreipti visuomenės dėmesį į pavojų neatidiems pėstiesiems, juokinga net pagalvoti apie policininkus, kurie stovėtų prie perėjų ir gaudytų mobiliųjų telefonų laiku į kišenę nepadedančius pėsčiuosius.

Seimo kanceliarijos teisės departamentas nusprendė šį projektą „sušvelninti“ ir uždrausti naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis pėsčiųjų perėjoje tik tada, jeigu jomis naudojamasi rankomis. Pasirodo norint saugiai pereiti pėsčiųjų perėją būtinos rankos (!). Aišku reikia būti atidžiam einant per gatvę, tik – kur riba? Ar mes nuvertinam žmogų taip, kad manom, jis nė per gatvę nesugeba pereiti? Gal tada įpareigokime žmones visada vaikščioti su šalmais – sužalojimų tikimybė dar labiau sumažėtų (?).

Kitas pavyzdys. Nuo liepos visi dviratininkai gatvėmis privalo važinėti arba su įjungtomis priekinėmis ir galinėmis šviesomis, arba pasipuošę madingomis šviesą atspindinčiomis liemenėmis. Vėlgi – saugumu reikia rūpintis, bet to reikalaujama nesvarbu, ar tai būtų vidurys gražios ir saulėtos vasaros dienos, ar ūkanotos rudens ryto valandos (!).

Valstybės atstovai dviratininkais jau seniai rūpinasi panašiai kaip nuo savo vaikų akių niekada nenuleidžianti mama. Pasirodo, dviračiu į važiuojamąją kelio dalį išvažiuoti galima tik nuo keturiolikos metų. Tai yra du metai prieš tai, kai galima gauti teises nedidelės galios motociklui ar b1 kategorijos automobiliui. Žinoma, keturiolikos metų pagaliau sulaukęs paauglys, prieš pirmą kartą išvažiuodamas dviračiu į miesto gatves, turi nepamiršti užsisegti šalmo, kuris jam bus privalomas iki aštuonioliktojo gimtadienio, o po jo – rekomenduojamas įstatymų. Belieka sulaukti, kol „rekomenduojama“ taps „privaloma“ ir suaugusiems.

Žinoma valdžios atstovai rūpinasi ne vien tik dviratininkų ir pėsčiųjų gerove ir sveikata. Šiemet Seimo narių grupė pasiūlė įstatymo projektą, kurį priėmus taptume pirma valstybe pasaulyje, kurioje du suaugę, rūkantys ir rūkymo pasekmes suprantantys žmonės, negalėtų užsirūkyti savo automobilyje. Už draudimo vartoti tabako gaminius transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra vaikų ar kitų asmenų pažeidimą numatoma bauda nuo 50 iki 200 litų. Tiesa, leiskite pasitaisyti. Būtume ne pirmi. Toks draudimas galioja dar vienoje pasaulio valstybėje – Mauricijaus Respublikoje.

Deja, šie projektai Vyriausybės nebuvo atmesti, o žmonių sveikata ir saugumu susirūpinę politikai dar turės galimybę už juos balsuoti Seime. Galima tik pasidžiaugti, kad mūsų nepasiekė tokios iniciatyvos kaip maksimalaus druskos kiekio nustatinėjimas restoranų patiekaluose, vaisvandenių pakuočių dydžio reguliavimas, riebaus maisto apmokestinimas ar draudimas pirkti nepasterizuotą pieną. Tokių įstatymų kūrėjai parodo, kad jie mano, jog mes be jų priežiūros nesugebėsime pasirūpinti savimi net elementariausiuose dalykuose. Jų nuomone, mes patys nesugebėsime pereiti gatvės, vietoje traškučių ir limonado nusipirkti salotų ar su dviračiu saugiai išvažiuoti už savo kiemo ribų. Jų nuomone, mes – vaikai, o jie – geri ir išmintingi prižiūrėtojai.

Visi tėvai turi teisę neleisti savo vaikų su dviračiu į gatvę, net tada, kai jiems jau ant nosies aštuonioliktas gimtadienis. Kiekvienas gali nevalgyti to maisto, kuris, jo nuomone, yra nesveikas ir tokio maisto neduoti savo vaikams. Tačiau niekas neturi teisės nurodinėti kitiems, kaip jie turi gyventi ir ką jie turi rinktis. Daug blogiau, kai tokia perdėta priežiūra pradeda užsiiminėti politikai. Atrodo, kad jie šiemet pasiryžo kaip legendinė namų tvarkytoja Frekenbok „padaryti iš mūsų žmones“. Dėl to jie mus ketina užrakinti kambaryje ir nuolat pro rakto skylutę žiūrėti, ką mes ten veikiam.

P.S. Atsakymas į klausimą, kas, jei ne valdžia, tave saugiai perves per gatvę, yra – tu pats.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

eleven + seven =