R. Šimašius: Bet juk vis tiek reikia kažką daryti!? (su alkoholizmu Lietuvoje) (0)

Dažnai laikraščiuose skaitome istorijas. Tėvas primušė vaiką, dėl to, kad šis jo neklauso. Realus (kartais parašomas, kartais ne) pasiteisinimas būna – neklausė, tad reikėjo ką nors daryti. Turbūt suveikia, o jei suveikia, tai ir gerai, nes juk tikrai „reikia kažką daryti“. Vargu ar priimtina padoriam žmogui…

 

Visuomenės reikaluose panašūs  argumentai dažnai pritaikomi ne tik totalitarinėse šalyse, kur, pavyzdžiui, „didysis“ Mao „išgydė“ milijonus narkomanų pareikšdamas, kad jei neatsisakys savo įpročių, jiems gresia mirties bausmė. Pavyzdžiui, Lietuva: Reikia kažką daryti, kad „Maxima“ per daug neįsigalėtų – štai jums antkainių ribojimo įstatymo projektas. Reikia kažką daryti, kad tauta negertų – štai jums alkoholio pardavimo laiko ribojimai, reklamos ribojimai ir krūva kitokių priemonių, kurių analizę galite aptikti šioje LLRI ekspertizėje.

 

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija ragina Seimo narius „nepasiduoti verslo struktūrų spaudimui“. Apkaltinusi verslą, kad pastarasis teigia nemoksliškus argumentus ir kad neigia moksliškus, koalicija pateikia vieną visus turintį įtikinti argumentą – visos siūlomos priemonės yra veiksmingos: „Pasaulio mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad alkoholio prieinamumą mažinančios priemonės yra veiksmingos”. Apie tai, kad veiksmingumas priimant teisės aktus neturi būti suprantamas taip primityviai paprastai, esu rašęs savo straipsnyje „Teisėkūra ir teisės socialinis veiksmingumas“ // Jurisprudencija. Vilnius: Lietuvos teisės universitetas,  2004.  T. 54 (46). P. 62-73.

 

Moksliniai argumentai apie veiksmingumą, suprantama, kad nelabai rūpi, kai veiksmingumu reikia tiesiog prisidengti, tad pateiksiu viską paprasčiau. Daryti su alkoholizmu Lietuvoje tikrai kažką reikia. Tik ar nereikia pradėti nuo to, kad alkoholio vartotojai ne laiku, ne vietoje arba per daug patys iki galo patirtų savo sprendimų pasekmes? Būtent nuo to vis apsaugoma: nei alkoholizmo sukeltų ligų gydymą pats būsi paprašytas susimokėti, nei girtas darbe į nelaimingą atsitikimą papuolęs pats turėsi atsakyti. Apie tai, ką daryti – plačiau irgi galima paskaityti čia. Daryti bet ką, kas veikia – absurdiškas pasiūlymas. Juk mirties bausmė vartotojui, pardavėjui, arba drakoniškų priemonių oponentui irgi veiktų…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

nine − two =