Ž. Šilėnas: Kada politikai tampa žvaigždėmis ir atvirkščiai (0)

Štai visus žemynus (net ir Antarktidą) sudrebino Alo Goro Live Earth koncertai. Sumodeliuoti pagal Live Aid jie skirti mobilizuoti mases konkrečiam veiksmui ir palengvinti klimato kaitos alarmistams reguliuoti mūsų visų gyvenimą ir iš esmės yra politinio poveikio priemonės.

Nesvarbu, ar kas nors koncerto klausėsi tik dėl muzikos (nes surinktos praktiškai visos pasaulinės žvaigždės), ar koncertavo tik dėl populiarumo ar ir dėl baimės, kad atsisakymu atveju pasmerks klimato kaitos inkvizicija. Dabar visi, kas netingės, galės teigti, kad pasiektas pasaulinis konsensusas.

Juk iš tiesų, kam gilintis į šio reiškinio priežastis ir pasekmes? Susirūpinę, ar kova su klimato kaita nekainuos daugiau nei jos
tariama nauda? Linkin Park sako, kad įgyvendinti Alo Goro planą nekainuos nieko. Manote, kad pasaulyje yra labiau spręstinų problemų nei tai, kad 2100-aisiais jūros lygis pakils apie 30 cm? Pasirodo, Red Hot Chilli Peppers, žino, kad klimato kaita yra didžiausia žmonijos problema. 

Kuo toliau, tuo labiau, aktoriai, dainininkai reiškiasi viešojoje erdvėje, lyg sėkminga vaidyba turėtų ką nors bendro su JAV užsienio politika (pvz., Sean Pen), o dainavimas – su minimalios algos poveikiu ekonomikai (pvz., Pink – Dear Mr. President). Aš jokiu būdu neteigiu, kad įžymybės negali pasisakyti jiems rūpimais klausimais – tai kiekvieno piliečio teisė. Taip pat nesakau (kaip kai kurie konservatyvūs JAV komentatoriai), kad įžymybių pasisakymai yra nesąžiningi, nes žvaigždės turi žymiai daugiau
priemonių paskleisti savo mintis – negalima diskriminuoti įžymybių žodžio laisvės vien dėl to, kad šie žmonės yra įžymūs.

Tačiau, kuomet žvaigždės pradeda lįsti į politiką ir bandyti įtakoti mūsų gyvenimus, tuomet juos galima vertinti kritiškai ir priekabiai. Perfrazuojant Black Eyed Peas, klausimą „Ar pats klausai savo pamokslų?“ (Can you practice what you preach?) galima taikyti šioms žvaigždėms-politikams. Gi iš tikrųjų nesunku, užsidėjus hipokritiškumo kaukę, lipti ant moralinio pjedestalo
ir raginti visus mažinti CO2 emisijas, kuomet tavo vila sunaudoja tiek pat energijos nei koks Afrikos kaimas. Ar atskridus privačiu lėktuvu, raginti šalis prisijungti prie emisijų kontrolės sistemos, kuri pakeltų skrydžių kainas ir padarytų juos mažiau prieinamus paprastiems mirtingiesiems.

Komentatoriai Lietuvoje pastebi, kad aplinkosauga tapo madinga. Jau seniai nebe. Dabar aplinkosauga, o konkrečiai Klimato kaitos prevencija, tapo ideologija, su visais jai būdingais bruožais.

P.S. Jei kas matėte kontraversišką komediją suaugusiems Team America World Police, tai, manau, sutiksite, kad ten puikiai parodijuojamas Holivudo veikėjų kišimasis ten, kur nereikia, ir to pasekmės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

nine + seventeen =