Turbūt dažnas yra girdėjęs apie 7000 Lt. „į rankas“ gaunančius ir pagal verslo liudijimą dirbančius statybininkus. Visuomenėje paplitusi idėja, kad labai pelningos ir advokatų bei notarų profesijos. Visi mes esamę girdėję šiuos ir panašius stereotipus, tačiau kas atsitinka, kai šiais stereotipais pradeda vadovautis valdžia ir pasišauna kaip reikiant apmokestinti tariamus „turtuolius“?
Tuomet nukenčia tie, kurių kasdienybė ir uždarbis smarkiai skiriasi nuo paplitusių mitų apie prabangų gyvenimą ir daugiatūkstantines pajamas. Deja, taip atsitiko ir šįsyk: advokatams, notarams, antstoliams ir kt. fiksuotą 783 Lt. (beveik minimalios algos dydžio!) „Sodros“ mokestį įvedusi naujoji valdžia, nuskriaudė vargingiausius šių profesijų atstovus. Primenu, kad kaip ir visi kiti individualią veiklą vykdantys žmonės, iki Naujųjų metų jie kas mėnesį mokėjo po 180 Lt. „Sodrai“.
Tačiau nubudę po Naujųjų metų nakties, dalis notarų vis dar negali išsiblaivyti nuo minties, kad jų mokesčiai išaugo daugiau nei keturiskart. Kaip rašoma šiandienos „Lietuvos žiniose“, „padidėjus „Sodros“ mokesčiams pasipylė advokatų prašymai išbraukti juos iš advokatų sąrašų.“ Taigi, daugeliui advokatų padidėję mokesčiai tapo nebepakeliama našta. Antradienį pritarta naujos tvarkos pakeitimui: advokatai šįmet mokės 10 proc. nuo uždirbtų pajamų. Tačiau tai dar nereiškia, kad jų padėtis pagerės, nes jie patys turi pasirūpinti tiek savo darbo vieta, tiek darbo įrankiais, o patirtų sąnaudų atskaityti negali, todėl visos jų pajamos yra apmokestinamos „Sodros“ mokesčiu.
10 proc. mokestis yra tik pereinamojo laikotarpio nuostata, o 2011 m. visiems teks vienodai sunkiai tempti „Sodros“ vežimą, kuris vis garsiau braška, lyg bandydamas mus įspėti, kad nepakeitus krypties ir vežimo turinio, mus visus pervažiuos nuriedėdamas žemyn.
Lyg stereotipais dar nepakankamai prisivadovauta, dar vienas paplitęs stereotipas gali tapti pagrindu dar vienam – gyventojų nekilnojamojo turto mokesčiui. Sausio 26 d. Žinių radijo laidoje „Tikrasis motyvas“, (garso įrašą parsisiųsti galite čia) dalyvavęs Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma apie nekilnojamojo turto mokestį gyventojams pasisakė taip: „Išties, tokie apartamentai, kuriais užpildomi ten kai kurių populiarių žurnalų turiniai, tai yra prabangos mokestis, solidarumo mokestis, bet taip standartinį būstą turėdamas žmogus čia neturėtų kažko nuogąstaut.“ Tačiau nuogąstauti yra dėl ko, nes apmokestinus būstą pagal burbulines 2006 m. NT vertes, nekilnojamojo turto mokestį mokėti privalės ne tik iš žvilgančių žurnalų puslapių besišypsantys, bet ir tuos žurnalus skaitantys žmonės.
Stereotipais besivadovaujantys žmonės gali lengvai apsigauti. Raumeningas atletas gali būti protingiausiu kurso studentu. Didžiausias tylenis teatro scenoje gali atsiskleisti ir sužydėti. Notaras gali būti ir neturtingas. Milijonų verto namo savininkas gali vaikščioti skylėtom kojinėm ir neišgalėti sumokėti kelių dešimčių tūkstančių nekilnojamo turto mokesčio. Stereotipai neturi būti pagrindu keičiant apmokestinimą – nes jie yra tik stereotipai, ir ne daugiau.
Komentaras perspausdintas portale Lrytas.lt.