Vakar per TV žinias buvo aptariami Vyriausybės planai mažinti valdininkų skaičių. Ministras pirmininkas aiškino, kad tai padės sutaupyti biudžeto lėšų. Opozicijos lyderis, G. Kirkilas tuo tarpu oponavo, kad neva sumažinus valdininkų skaičių, pastarieji prisidės prie dabar esančių bedarbių, o tai savo ruožtu sumažins vartojimą. O vartojimas yra gerai, todėl jo mažinti nereikia. Išeitų, kad ir valdininkų skaičiaus mažinti nereikia.
Laikinai galime ignoruoti ir nesiginčyti, ar vartojimas yra savaiminė gėrybė (manau, kad ne). Loginė klaida čia yra tame, kad valdininkai yra išlaikomi iš biudžeto lėšų. Biudžetas yra surenkamas iš mokesčių mokėtojų, mokesčių pavidalu. Kuo daugiau yra surenkama mokesčių, tuo mažiau pinigų lieka vartojimui. Skirtumas tik tas, kad mažesnių mokesčių atveju daugiau pinigų vartojimui lieka tiems, kas juos uždirba.
Aišku, biudžetas surenkamas ne vien iš gyventojų pajamų mokesčio – šalia yra ir pvz., akcizai, PVM, pelno mokesčiai ir kt. Bet ir čia logika panaši – didesni mokesčiai reiškia, kad mažiau pinigų lieka vartotojams ir/ar kompanijoms. Kitaip tariant, skatinti vartojimą, leidžiant mokesčių mokėtojų pinigus yra visiškai neracionalus veiksmas, panašiai, kaip ir anksčiau siūlytos idėjos samdyti žmones iškasti griovius rytais ir užkasti vakarais. Tolygu pinigų metimui į duobę.