International Herald Tribūne spausdina įdomų straipsnį apie tai, kad Prancūzijos valdžia užsimojo apginti vartotojus nuo nemokamo knygų pristatymo is Amazon.com. Valdžia, gindama, turbūt gindama viešąja interesą (konkurencijos įstatymo pavidalu), liepė Amazon nebetaikyti nemokamo pristatymo paslaugos, kitaip tariant, liepė vartotojams mokėti už tai, ką anksčiau privačios iniciatyvos dėka, vartotojai gaudavo nemokamai.
Tokių „apsaugos“ priemonių yra ir daugiau – pvz., išpardavimų ribojimas, kurį iliustratyviai aprašo Economist. Kiek atsimenu panašių iniciatyvų apie išpardavimų reguliavimą būta ir pas mus. Lietuvos valdžia taipogi stengiasi neatsilikti nuo „pažangiausių“ idėjų – pagaliau įtikino prekybos centrus nebedirbti per Kalėdas ir Naujuosius metus.
Be abejo, kalbant tiksliai, šis sprendimas prekybos centrų yra priimtas „savanoriškai“. Tačiau tikėtis, kad tai apmalšins ilgalaikį politikų norą reguliuoti mūsų kasdienį gyvenimą būtų naivu. Aišku viena – kelio atgal, t.y. dirbti per Kalėdas ir Naujuosius metus, nebėra. O prekybos centrų
derybinė pozicija ne pagerėjo, o pablogėjo. Jei anksčiau dar buvo galima argumentuoti, kad didelei daliai žmonių apsipirkti per šventes yra labai svarbu, tai dabar šis argumentas nebeteko savo galios. Nes prekybos centrams nedirbant, lyg nieko labai blogo (o tiksliau tokio, kas papultų į visuomenės informacijos akiratį) ir nenutiko. Surasti argumentų, kodėl pvz., nereikėtų nedirbti per Velykas dabar bus sunkiau.
Kad valdžios reguliavimas plačiąja prasme yra kenksmingas, atrodo, turėtų būti aišku su tuo susiduriantiems žmonėms. Bet jei valdžios perkalbėti neišeina, jos skatinti tikrai nereikėtų.