2022 m. vienu didžiausiu rūpesčiu šalies ekonomikai buvo išaugusios energijos ir ypač elektros energijos kainos. Ieškant būdų, kaip ateityje jas sumažinti bei plėtoti naujas energetikos sritis, Lietuvos laisvosios rinkos institutas pateikia svarbiausių įvykių, lėmusių kainų Lietuvoje atotrūkį nuo likusių ES ir regiono valstybių, apžvalgą.
Parsisiųskite leidinį
Pirmieji pokyčiai energetikos sektoriuje pradėti justi dar iki Rusijos karo Ukrainoje pradžios. Įprastai kovo mėnesį dujų rezervai Europoje pasiekia žemiausią lygį ir palaipsniui yra pildomi, tačiau 2021 m. gegužę užpildymas siekė vos 34 proc. (palyginus su 54 proc. 2019 m. ir 68 proc. 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu), o 2021 m. žiemą – 66 proc. (palyginus su įprastu apie 90 proc. siekiančiu užpildymu). Nepakankamai pildomi rezervai buvo ir didžiąją praėjusių metų dalį.
2022 m. prasidėjus Ukrainos okupacijai ir vėliau ES pradėjus taikyti ekonomines sankcijas Rusijai, neužtikrintumas energetikos sektoriuje tik augo. Šių įvykių epicentre atsidūrė Lietuva, kuri fiksavo ženkliai didesnius kainų šuolius nei daugelis Europos valstybių. Lietuvos gyventojai ir verslas tapo energijos kainų įkaitais.
Siekiant atrasti būdų, kaip sumažinti energetikos kainas bei plėtoti naujas energetikos sritis Europoje, svarbu atsižvelgti į energetinę krizę sukėlusių įvykių chronologinę seką ir suprasti kiekvieno jų priežastis. Šioje apžvalgoje pateikiama, kaip svarbiausi įvykiai energetikoje nulėmė kainų pokyčius Lietuvoje.
Visą apžvalgą skaitykite čia.