,,Kaukė uždengia gražią nosį, lūpas, šypseną, skruostus ir t.t.” – būtent tokią apsauginės kaukės nedėvėjimo priežastį, tarp dešimties svarbiausių, įvardija ,,Forbes”. Toks argumentas juoką kelia tik ,,civiliams”, o štai medikams ir mokslininkams nuo tokių kalbų veikiausiai piestu stojasi plaukai. Naujausiais skaičiavimais kaukių dėvėjimas, tuo atveju, jei jas dėvėtų 95 proc. visų gyventojų, iki gruodžio leistų išgelbėti 66 tūkst. gyvybių. Ir čia – vien JAV.
Kodėl net ir žinodami šią statistiką, dalis gyventojų renkasi kaukės nedėvėti? Elgesio ekonomikos tyrėjas Syon Bhanot teigia, kad viena tokio elgesio priežasčių – tai, ką Nobelio premijos laureatas Daniel Kahneman kartu su Amos Tversky pavadino ,,mažųjų skaičių dėsniu”. Būtent – mūsų polinkis reikšmingus apibendrinimus padaryti iš mažos pavyzdžių imties. Kiek koronavirusu serga Jūsų šeimoje, giminėje? O Jūsų vaiko darželyje? O Jūsų darbovietėje? Nė vieno? Štai ir mieste, kuriame gyvenate, serga vos keliasdešimt. Nekeista, kad dalis gyventojų pasidaro išvadą, jog viruso paplitimas veikiausiai perdėtas, o tikimybė, kad vos per kelias savaites visoje šalyje sergamumas gali išaugti iki keliolikos tūkstančių, atrodo nereali. Tačiau, kai pirmieji atvejai pasirodo Jūsų aplinkoje, o mažuosius skaičius pradeda keisti didieji, būna jau per vėlu.
Anot S. Bhanot’o, kita mąstymo klaida, nulemianti kaukių nedėvinčiųjų sprendimus – perdėtas optimizmas. ,,Manęs tai nepaveiks”, dalis klaidingai įsitikinę. ,,Žinoma, virusas pavojingas. Tačiau esu sveikas, su sergančiaisias nebendravau, nepatenku į rizikos grupę.” Jei norite tokį žmogų paauklėti moralizuodami, dukart pagalvokite prieš tai darydami. Nors trys ketvirtadaliai amerikiečių palaiko kaukių dėvėjimą, jų nedėvintys kaip pagrindinę priežastį dažniausiai nurodo asmeninę laisvę. Kaukės dėvėjimas pavirsta ,,principo reikalu”.
Kaip idiotu norisi apšaukti ,,Make America Great Again” kepurėle pasipuošusį ir ginklu vietinėje kavinėje savo teisę nedėvėti kaukės ginantį Donaldo Trumpo rinkėją, kyla panaši pagunda visus, tarusius kaukėms ,,ne” Lietuvoje išvadinti ,,antivakseriais” ir Kremliaus trolių pasiuntiniais. Kaukės nedėvėjimas prilyginamas tamsuoliškumui, provincialumui ir lašelio kritinio mąstymo neturėjimui.
Tačiau tuo pat metu, kol šie ,,retrogradai” interneto forumuose diskutuoja apie 5G bangų ir koronaviruso sąsajas, ,,modernistai” renkasi technologijas ir finansų rinkas. Ir ten daro tas pačias klaidas.
Štai investavimo platforma ,,Robinhood” nuo metų pradžios pritraukė daugiau nei 3 mln. naujų vartotojų. Didžioji dalis jų – visiški prekybos akcijomis naujokai, kurie, per karantiną praradę galimybę nueiti į mėgstamą restoraną, koncertą ar sporto varžybas, atrado naują pramogų šaltinį. Kai sėdint namuose peržiūrėtas visas ,,Netflix”, gal ir nekeista, kad į galvą šauna mintis nusipirkti nors gabalėlį jo paties. ,,Bloomberg” skilties autorius Matt Levine šį reiškinį pavadino ,,nuobodžiaujančių rinkų” fenomenu.
Tiesa, skirtingai, nei gali pasirodyti iš pavadinimo, robinhudai anaiptol nėra nuobodos. Prekiauja jie nedidelėmis sumomis, tačiau itin aktyviai. Ir renkasi labiausiai ,,jaudinančias” akcijas. Gerai visiems žinoma ,,Tesla”, elektrinių sunkvežimių, o tiksliau – koncepcinių jų modelių gamintoja ,,Nikola” (kurios vertė siekia 13 mlrd. dolerių, nepaisant to, kad 2020 m. pirmojo pusmečio pajamos vos 80 tūkst. dolerių) ir net ,,Hertz”. Jei pasirinkimą tapti dalelės ,,Nikola” savininku dar galima nors kažkiek pateisinti tikėjimu bendrovės ateitimi, tai apie ,,Hertz” to paties tikrai nepasakysi – bendrovė oficialiai paskelbė apie bankrotą.
Ar čia nepasireiškia tas pats perdėtas optimizmas? Pakalbėjęs su draugu, kad ir jis santaupas planuoja investuoti į ,,Amazon”, įsitikinkite, kad Jūsų planas padaryti tą patį – ne išvada paremta ,,mažųjų skaičių” dėsniu. O ,,prieinamumo euristika” – dar viena mąstymo klaida, kai mąstydami apie specifinį klausimą, renkamės ryškiausius pavyzdžius. Kam rūpi galimybė uždirbti įsigyjant daugiau nei 130 metų pagal tą patį receptą gėrimą verdančios ,,Coca-Cola” akcijų. Rinkos sulaikiusios kvapą laukia kol Elon’as Musk’as į pasaulį paleis savo naujausią kūdikį – liepsnosvaidžių kompaniją, kuri vien savo ironišku pavadinimu ,,ant suolo” pasodina visus konkurentus: ,,Boring Company”, ponios ir ponai, taip ji vadinasi.
Galiausiai, bene ryškiausias finansų rinkų fenomenas – ,,bandos vaikymasis”. Išsiruošę ,,apiplėšti turtuolių” ,,Robinhood” naudotojai renkasi lengvus kelius – tai, ką jiems pasiūlo aplikacija. Remdamiesi populiariausių sandorių statistika, jie juos ir kartoja. Pranašystė galiausiai pati save išpildo.
Juoktis iš kaukės nedėvinčių tamsuolių, smagu, bet retsykiais pravartu apsižiūrėti ,,ar ir pats karalius – ne nuogas”. Mąstymo klaidas daro visi. Tiesa, finansų rinkų naujokai, skirtingai nei kaukių priešininkai rizikuoja tik savo pinigais, o ne gyvybe. Bet auklėdami pastaruosius nepamirškime kuklumo – mokslas sako, kad būtent asmeninis pavyzdys, o ypač – pažįstamų ir artimųjų pavyzdys, įkvepia labiau, nei baksnojimas pirštu ar valdžios priesakai.