LLRI
LLRI analitikas: nerimą kelia krisianti Lietuvos pozicija mokesčių konkurencingumo indekse

Žodžiais „mokesčiai neturi tapti bausme“ finansų ministras Rimantas Šadžius šiandien Seimo biudžeto ir finansų komitete pristatė Vyriausybės siūlomą mokesčių pertvarką. Vis dėlto, kaip sako Lietuvos laisvosios rinkos ekspertas Ernestas Einoris, bausme jie gali virsti – ne tik aukštesnę vertę kuriantiems žmonėms, bet ir šalies ekonomikos konkurencingumui.

„Didžiausią nerimą kelia siūlymas įvesti progresinį 25 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą uždirbantiems virš 6 900 eurų „ant popieriaus“. Labiausiai šis mokestis palies aukštos kvalifikacijos specialistus – gydytojus, teisininkus, patirtį sukaupusius inžinierius, programuotojus ir kitus savo srities profesionalus – viduriniąją klasę, laikomą stiprios valstybės ir visuomenės pagrindu. Šių žmonių ribinis pajamų mokesčio tarifas, viršijus minėtą sumą, pasieks net 44,5 proc. ir bus didžiausias tarp visų numatytų GPM laiptelių“, – sako E. Einoris.

Apskritai, jo teigimu, progresinių mokesčių įvedimą valdžia teisina tikslu didinti mokesčių sistemos teisingumą ir solidarumą. „Tačiau iš tiesų elgiasi priešingai nei deklaruoja: progresiniai mokesčiai nedaro mokesčių sistemos teisingesne. Jie iškreipia gyventojų ir įmonių ekonomines paskatas, nes sukuria sistemą, kai produktyvesni, didesnę vertę kuriantys žmonės baudžiami už didesnes pastangas, išsilavinimą, kompetencijas, už prisiimtą atsakomybę ir sukurtą aukštesnę vertę“, – teigė LLRI analitikas. Be to progresiniai mokesčiai prieštarauja Mokesčių administravimo įstatyme įtvirtintam lygybės prieš įstatymą principui, kuris sako, kad „taikant mokesčių įstatymus, visi mokesčių mokėtojai dėl šių įstatymų nustatytų sąlygų yra lygūs“.

Reforma, pasak E. Einorio, kelia nerimą ne tik dėl poveikio žmonėms individualiai, bet ir dėl įtakos ekonomikos konkurencingumui bei investicinei aplinkai. JAV įsikūrusio Tarptautinio tyrimų centro „Tax Foundation“ vertinimu, tarp Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalių Lietuva šiandien yra penktoje vietoje, žemiau už Estija ir Latviją. Jos atitinkamai yra pirmoje ir antroje pozicijose.

„Dar iki aktyvaus mokesčių reformos svarstymo užklausėme kolegų JAV, kaip planuojami mokesčių sistemos pokyčiai paveiktų mūsų šalies ekonomikos konkurencingumą ir padėtį tarptautiniame, dažnai investuotojams itin parankiu tampančiame jį matuojančiame indekse. Neseniai apie tai rašė ir savaitraštis „Verslo žinios“. Preliminariu vertinimu, įgyvendinus siūlomą mokesčių pertvarką – tai yra kartu su planuojamais GPM pokyčiais ir padidinus pelno mokestį iki 17 proc. – Lietuvos pozicija Tarptautiniame mokesčių konkurencingumo indekse kris žemyn – į devintą vietą. Tai pablogins mūsų padėtį tarptautinių investuotojų akyse.

Tad, priešingai nei siūlomos mokesčių reformos poveikį aiškina finansų ministras, ji gali tapti bausme ir mokesčius mokantiems gyventojams, ir visai ekonomikai ateityje“, – komentavo E. Einoris.

Paieška...

Išvalyti visus

Naujienlaiškis

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!