Elena Leontjeva yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė
LLRI
LLRI apie pensijų kaupimo reformą: Vyriausybės siūlymai sumažins dalies žmonių pensiją penktadaliu, žmonės turės priimti sprendimus be reikalingos informacijos

Vyriausybės teikiami pensijų sistemos pakeitimai pamina Vyriausybės įsipareigojimą remti gyventojų taupymą ir kaupimą senatvei, taip pat mažins II pakopoje pasiliekančių gyventojų investicinę grąžą, sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikai. Jų teigimu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos planai parengti skaičiuoklę, informuojančią apie pasitraukimo iš pensijų kaupimo pasekmes senatvės pensijai tik 2028-aisiais, verčia žmones sprendimus priimti užrištomis akimis. 

Antradienį Seime teikiami Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomi pensijų sistemos pakeitimai, tarp kurių – siūlymas nuo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. rugsėjo 30 d. nutraukti kaupimą ir leisti atsiimti senatvei sukauptas lėšas bei galimybė bet kada atsiimti 25 proc. fonde sukaupto pensijų turto. 

„Vyriausybė šiais siūlymais pamiršta savo pačios programą – nors joje žadėjo remti gyventojų taupymą ir kaupimą senatvei, dabar ėmėsi pensijų sistemos griovimo. Skaičiuojama, jog įsigaliojus pakeitimams pensijų kaupimą nutrauktų apie 60 proc. gyventojų. Jų pensija ateityje mažėtų maždaug penktadaliu, o uždirbantiems daugiau nei vidutinį atlyginimą – dar daugiau“, – sako LLRI prezidentė Elena Leontjeva. 

Siūlymas beveik dvejiems metams atverti langą atsiimti pensijai sutaupytas lėšas, jos teigimu, iškreiptų pačią kaupimo sistemos esmę. „Konstitucinis Teismas yra nutaręs, kad pensijų kaupimas turi aiškią paskirtį – kaupti lėšas pensijų išmokoms senatvėje mokėti, o ne trumpalaikiams poreikiams finansuoti. Nutrauktas jis gali būti tik kai dalyvavimas kaupime jam tampa itin apsunkintas ar betikslis – pavyzdžiui, sunkiai apsirgus ir netekus darbingumo. Vyriausybė renkasi to nepaisyti“, – teigė E. Leontjeva. 

LLRI vertinimu, planuojami sistemos pakeitimai skaudžiai atsilieps ne tik tiems, kurie nuspręs atsiimti senatvei sutaupytas lėšas, bet ir tiems, kurie atsakingai pasiliks pensijų kaupime. 

„Vyriausybės teikiama reforma sumažins pastarųjų investicinę grąžą, kartu ir senatvės pensiją, kadangi fondai privalės turėti daugiau grynųjų, kad galėtų išmokėti lėšas to pageidaujantiems dalyviams. Tai apsunkins fondų piniginių srautų planavimą ir sumažins galimybę investuoti į ilgalaikius projektus, generuojančius aukštesnę grąžą ilguoju laikotarpiu“, – sakė LLRI ekspertas Ernestas Einoris. 

Siekdama didinti gyventojų informuotumą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja parengti pensijų kaupimo sąlygotos pensijos skaičiuoklę. Tai, LLRI nuomone, yra teisingas ir reikalingas žingsnis. Visgi ši skaičiuoklė gyventojus turėtų pasiekti laiku – prieš priimant sprendimus dėl dalyvavimo pensijų kaupime.

„Tai ciniška reformos dalis – siūloma pirmiausia leisti pasitraukti iš sistemos, o suteikti informaciją apie šio sprendimo pasekmes tik 2028-aisiais. Vadinasi, gyventojams valdžia nurodys priimti sprendimus užrištomis akimis. Stokojant informacijos, priimti sprendimai gali sukelti nusivylimą ir pasipiktinimą ateityje“, – kalbėjo LLRI ekspertas. 

E. Einorio teigimu, siūlomi pensijų sistemos pakeitimai neatliepia tikrųjų pensijų kaupimo sistemos sopulių. „Vyriausybės projektuose nėra atsižvelgiama į poreikį koreguoti mokestinį pensijų kaupimo režimą – jis paliekamas toliau nykti. Leidžiama pensijų įmokų riba, skatinanti atidėti dalį pajamų senatvei, lieka 1 500 eurų – ši suma jau seniai dėl infliacijos nuvertėjusi ir nebeatlieka savo funkcijos.“

Visą siūlomų pensijų sistemos pakeitimų vertinimą skaitykite šioje nuorodoje.

Paieška...

Išvalyti visus

Naujienlaiškis

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!